facebook twitter

Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę pt. “Ghana. Wojciech Zaremba – fotografia,
Tony T. Blanskon – malarstwo”.

Wernisaż: niedziela, 24 września 2023 r., godz. 17.00.

Wystawę będzie można oglądać do 15 października 2023 r.
Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, ul. Sandomierska 27.

­

 

GHANA
Nie często zdarza się by dwaj artyści, tak odmienni kulturowo mówili bardzo do siebie podobnym językiem.

Polak Wojciech Zaremba, fotograf amator, który stał się niekwestionowanym artystą, przeszedł charakterystyczna drogę od fotografii reportażowej, po fotografię artystyczną.
Głównym tematem jego prac jest człowiek, paradoksalnie tym bardziej obecny na jego fotografiach, im mniej widoczny.

Tam gdzie bezpośrednio nie ma ludzkiej postaci, człowiek obecny jest w przedmiotach, które po sobie zostawił. I nie ma to znaczenia czy są to piękne, stworzone przez niego przedmioty i dzieła, czy też sterty śmieci bądź zużyte opony. One symbolizują podwójną  cywilizację, swoją i obcą jakie budowały i wciąż budują współczesną Ghanę.
Jest ona odwzajemnioną miłością Zaremby, o której swoją sztuką mówi z czułością i nieukrywaną fascynacją.

Podobnie obrazy Tonyego T. Blanksona osadzone są w dwóch cywilizacjach: europejskiej i afrykańskiej. Z tej pierwszej czerpie odwagę w przełamywaniu schematów, idąc w stronę malarstwa abstrakcyjnego. Z tej drugiej zaś bierze niezwykłe wyczucie koloru. Pozornie tworząc kakofonię barw, niczym w barokowym szale uzyskuje niezwykłą ich harmonię. W tym ma przewagę nad wieloma europejskim twórcami, którzy często nakładają barwy w sposób schematycznie wyuczony. To zetkniecie dwóch kultur, i wzajemnie sobą karmienie się, daje efekt niczym-zachowując odpowiednie proporcje- w tahitańskim okresie twórczości Gauguina.

Zaremba i Blankson mówią o tym samym i tak samo; o pięknie natury, o walce i współdziałaniu z nią człowieka i o tym, iż tak naprawdę dobra sztuka jest jedna.

Tadeusz Zych

Skip to content