facebook twitter

Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, zaprasza na wystawę pt. „Światłem i kolorem. Ernest Zawada”.

Wernisaż wystawy:
Niedziela, 24 marca 2024 roku, godz. 17.00, Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.

Wystaw czynna: 24.03–21.04.2024 roku

Kurator wystawy: Tadeusz Zych

­

Ernest Zawada urodził się w 1971 roku w Cieszynie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Stefana Gierowskiego i doc. Krzysztofa Wyznera (1995). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1995, 2007). Pracuje jako profesor zwyczajny w Uniwersytecie Bielsko-Bialskim. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

Ernest Zawada zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym, grafiką warsztatową, rzeźbą i przestrzennymi instalacjami artystycznymi. Jego sztuka ma charakter abstrakcyjny.

Artysta ma w swoim dorobku mnóstwo dzieł, które zostały docenione nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju. Był uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w USA, we Włoszech, na Węgrzech, w Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, na Ukrainie i w  zechach. Stała ekspozycja jego prac prezentowana jest w Galerii Zapiecek w Warszawie. Jego malarstwo reprodukowano w albumie wydanym przez Galerię Prezydencką w Warszawie, obok prac takich malarzy, jak Jerzy Nowosielski, Stefan Gierowski i Jan Tarasin. Prezentował także instalacje podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicy w Warszawie. Autor książki „Nauka rysunku”.

­

Skip to content