facebook twitter

Do zbiorów Muzeum trafił niedawno cenny obraz z I połowy XIX wieku przedstawiający moment śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w bitwie narodów pod Lipskiem w roku 1813.

Ukochany bratanek ostatniego króla polskiego Stanisława Augusta, początkowo szokujący współczesnych swoim trybem życia, za sprawą wielkich talentów wojskowych i dokonań na wielu polach bitew, został marszałkiem Francji, wiernym do końca sojusznikiem cesarza Napoleona, oraz Naczelnym Wodzem wojsk polskich w czasach Księstwa Warszawskiego. Podczas wspomnianej bitwy pod Lipskiem książę utonął w nurtach Elstery; wkrótce w wielkimi honorami przynależnymi bohaterowi narodowemu ciało księcia pochowano w krypcie św. Leonarda w katedrze wawelskiej.

Podczas wojny polsko – austriackiej w 1809 roku książę Józef doskonale prowadził kampanię. Kwaterował wtedy w Trześni pod Sandomierzem. Dwór, w którym kwaterował, był potem przeniesiony do Tarnobrzega. Na zamku w Dzikowie do 1945 roku przechowywano biurko księcia „Pepi” – po dokonaniu niezbędnych prac konserwatorskich wróci ono do jednej z komnat.
Trafi tam również pozyskany właśnie obraz. Jest on dziełem nieznanego autora. Przedstawia moment, gdy spłoszony bitewnym zgiełkiem koń jest tuż nad nurtem rzeki, której fale niebawem przyniosą śmierć królewskiemu bratankowi.
Na większości portretów książę Józef był przedstawiany jako przystojny, urodziwy mężczyzna o czarnych, kędzierzawych włosach. W rzeczywistości Poniatowski dosyć wcześnie wyłysiał i publicznie pokazywał się (i portretował) w gustownej peruczce. Na pozyskanym obrazie książę został przedstawiony tak, jak naprawdę wyglądał.

Skip to content