facebook twitter

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę malarstwa i projektów tkanin Zofii Krasoń, zatytułowaną „Fragment większej całości 2”, zorganizowaną w ramach obchodów 105-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu.

Artystka wychowana w Tarnobrzegu po maturze studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi,na Wydziale Projektowania Ubioru i Tkaniny, specjalizując się w zakresie tkaniny – gobelinu i dywanu, tkaniny żakardowej przemysłowej i dekoracyjnej oraz odzieżowej. Ukończyła także Wyższy Kurs Fotograficzny w Warszawie otrzymując uprawnienia zawodowego fotografa.

Rysunkiem i malarstwem zajmowała się od wczesnej młodości; swojej pasji i artystycznym zainteresowaniom podporządkowała kierunek studiów i kolejne miejsca pracy. Nieraz były to wybory, nieraz konieczność wynikająca z poglądów i bezkompromisowości postawy artystki.

Tworzy malarstwo symboliczne, posługując się najczęściej techniką mieszaną – głównie farbami olejnymi, akwarelami, często gwaszem czy rysunkiem. Wiele prac powstało na szkle i porcelanie – czasem były to kopie wielkich mistrzów jak Wyspiański, czy Murillo – w większości motywy kwiatowe i roślinne. Osobną grupę prac stanowią projekty tkanin. Namalowała ponad 400 obrazów znajdujących się głównie w kolekcjach prywatnych. Obrazy jej cechuje różnorodność; wspólnym jednak tematem jest przyroda.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 27 września br. na Zamku Dzikowskim o godz. 12.00.

Wystawa czynna od 27 września do 31 października 2014 roku.

Skip to content