facebook twitter

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę „Marek Pokutycki – rysunek i grafika”.

MHMT – Zamek Tarnowskich w Dzikowie, ul. Sandomierska 27.

Bilet wstępu – 4 zł

Wystawa czynna do 15.10.2018

Marek Pokutycki urodzony w 1962 roku w Tarnobrzegu. Studia w WSP w Krakowie, dyplom w pracowni wklęsłodruku prof. Andrzeja Bębenka w 1985 roku. Doktor habilitowany; w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne, stopień naukowy nadany uchwałą Rady Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemiń¬skiego w Łodzi.

Domeną jego działalności artystycznej jest rysunek. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie nagradzany. Prace w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Profesor nadzwyczajny, wykładowca akademicki. Pracuje obecnie na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej AWF w Krakowie w Katedrze Terapii Zajęciowej, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu – Terapia sztuką.

Artysta w swoich pracach urzeka niezwykłą kulturą warsztatową, która konweniuje z jego subtelnymi przedstawieniami wytworów wyobraźni. Stwarza światy zaklęte, tajemnicze. Jego prace można odbierać dowolnie i subiektywnie interpretować, poszukując własnego, mentalnego kodu, którego nie ogranicza wyobraźnia.

W rysunkach Pokutyckiego, i niech zabrzmi to jako paradoks, zawarty jest kolor. Operując czernią ołówka i bielą papieru, autor dokonuje ich rozstrzępienia uzyskując efekt „wielobarwności”. Zmiana siły nacisku ołówka, intensywności kropek i plam, sposobu ich rozmieszczenia na białym papierze, efekt światłocienia, to wszystko sprawia iż prace artysty zachwycają nie tylko swoją głębia, ale także wspomnianą „wielobarwnością”. Dla mnie przywołuje to trochę skojarzenie z niektórymi olejnymi widokami Bugu Stanisława Baja, z użyciem tylko odcieni czerni.

Tadeusz Zych

Skip to content