facebook twitter

W Muzeum – Zamku Tarnowskich odbył się kolejny koncert z cyklu „Spotkania muzyczne w tarnobrzeskim zamku. Muzyka z Energią”. Przed tarnobrzeską publicznością wystąpił Stanisław Majewski. Program koncertu wypełniły utwory doskonale znane melomanom i nie tylko nim, były to bowiem kompozycje Wolfganga Amadeusz Mozarta – Sonata D-dur KV 311, Ignacego Jana Paderewskiego – Nokturn B-dur op.16/4 i Krakowiak fantastyczny op. 14/6 oraz dzieła Fryderyka Chopina: Mazurek e-moll op.17/2, Mazurek C-dur op. 67/3, Mazurek gis-moll op. 33/1, Mazurek D-dur op. 33/2, Ballada g-moll op. 23, Etiuda E-dur op.10/3 oraz Polonez As-dur op. 53. Na bis, którego domagała się zachwycona występem publiczność, Stanisław Majewski wykonał poloneza „W starym zamku” autorstwa Józefa Elsnera, nauczyciela Fryderyka Chopina. Jak zaznaczył pianista, wybór utworu nie był przypadkowy, stanowił bowiem ukłon w stronę miejsca, w którym miał okazję koncertować, czyli Zamku Tarnowskich.

Artysta okazał się ponadto doskonałym gawędziarzem, przed każdym utworem przybliżał publiczności ideę kompozycji, jak i postać jej autora.

Stanisław Majewski rozpoczął naukę gry na fortepianie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, gdzie uczył się pod kierunkiem dr. Szymona Musioła. Jako uczeń tej placówki koncertował, a także uczestniczył w konkursach fortepianowych, niejednokrotnie zostając ich laureatem. W roku 2017 rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. dr hab. Anny Organiszczak, gdzie obecnie pracuje. W roku akademickim 2020/21 doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem prof. Tima Ovensa na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Performatywnych w Wiedniu.  Jest laureatem konkursów solowych i kameralnych, zdobył m. in. 2 miejsce na Forum Młodych Instrumentalistów im. Antoniego i Karola Szafranków w Rybniku w 2014 roku, wyróżnienie na 5. Ogólnopolskim i 1. Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Turznie w 2019 roku, a także wyróżnienie na VI Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy jako członek kwintetu.

Partnerem wydarzenia organizowanego przez Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu była ENEA Połaniec.

­


Skip to content