facebook twitter

W dalszym ciągu w doskonałym tempie postępują prace remontowo-konserwatorskie w dzikowskim zamku. W listopadzie i na początku grudnia w 34 otworach okiennych zamontowano kamieniarkę. Do końca roku zostanie w nich zamontowana nowa stolarka okienna.

zamek_elew_okno3Wszystkie pomieszczenia wewnątrz zamku zostały już otynkowane, przeprowadzono konserwację wszystkich faset podsufitowych. Dwie warstwy tynków pokryły już elewacje bocznych skrzydeł budynku – pozostałe roboty elewacyjne będą wykonywane w okresie wiosennym. Wykonano ocieplenie wszystkich stropów oraz glifów okiennych; zamontowano w nich kaloryfery. Przeprowadzona próba ciśnieniowa – po zamontowaniu wspomnianej stolarki okiennej – pozwoli na rychłe włączenie centralnego ogrzewania (dzięki temu prace wewnątrz zamku będą prowadzone w sposób ciągły, bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne). Zamontowano wszystkie przewidziane projektem instalacje.

Niebawem ruszą prace konserwatorskie zamkowych ruchomości (meble, obrazy, inne elementy wyposażenia). Wszystko wskazuje na to, że do kwietnia 2011 roku we wnętrzach parteru większość robót przewidzianych w obecnym etapie rewaloryzacji zamku (łącznie z rekonstrukcją drewnianych posadzek taflowych) zostanie ukończona

Należy przypomnieć, że w tej części odnowienia dzikowskiego zamku przewiduje się odtworzenie właściwego wyglądu bryły zamkowej i urządzenie jej najbliższego otoczenia oraz zrekonstruowanie historycznych wnętrz parteru, tj. Kaplicy, Biblioteki, Gabinetu Antycznego (Hrabiego), Toalety i Sypialni Hrabiego, Pokoju Białego (Garderoby Hrabiego), Pokoju Żółtego (Pracowni Michała Marczaka), Poczekalni i Sali Sejmowej (Wielkiej).

Skip to content