facebook twitter

Zgodnie z założonym terminem ukończono rekonstrukcję ołtarza w Kaplicy zamkowej. Ołtarz ten został najprawdopodobniej zaprojektowany przez Francesco Marię Lanciego i wykonany z dużych bloków czerwonego marmuru węgierskiego w roku 1858.

Ma on formę prostopadłościennej mensy z wydatnym cokołem i blatem. Na płycie czołowej posiada dwa prostokątne wgłębione pola wypełnione płaskorzeźbionym, stylizowanym liściem akantu; pomiędzy nimi płaskorzeźbiona neogotycka rozeta w formie maswerku. W końcu lat 40-tych XX wieku ołtarz przeniesiono do kościoła OO.Dominikanów w Tarnobrzegu, gdzie ustawiono go w końcu prawej nawy bocznej, w pobliżu wejścia go krypty Tarnowskich. Mimo starań Muzeum o przeniesienie ołtarza do rekonstruowanej Kaplicy zamkowej, OO.Dominikanie postanowili, by pozostał on nadal w kościele klasztornym; podjęto więc decyzję o wykonaniu repliki oryginału.

Nowy ołtarz wykonany przez Zakład Kamieniarski „Furmanek” z Daleszyc zmontowano z bloków hiszpańskiego marmuru „Rojo Alicante”, kolorystycznie zbliżonego do oryginału (zasoby marmuru węgierskiego są już wyczerpane). W najbliższych dniach zostaną wykonane roboty konserwacyjne podłogi oraz zawieszone obrazy na ścianach Kaplicy. W maju b.r. Kaplica będzie włączona do programu zwiedzania zamku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Skip to content