facebook twitter

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza wystawę pt. „SIŁA PASJI. Kopalnia Soli w Wieliczce w obiektywie Alfonsa Długosza (1902-1975)”.

Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę 26 maja 2019 roku o godz. 17.00 w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega – Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Muzeum Żup Krakowskich, którego główną ekspozycję stanowią wyrobiska kopalni soli w Wieliczce, jest jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko w Polsce, ale i w skali światowej. Od wieków ta niezwykła kopalnia soli budziła zainteresowanie koronowanych głów i różnych osobistości, a dziś jako muzeum przyciąga każdego roku miliony turystów, którzy doznane tam wrażenia zachowują w pamięci na całe życie.
To szczególne miejsce to nie tylko cud natury i efekt kilku wieków pracy wielu pokoleń górników, ale też wyobraźni i pasji Alfonsa Długosza (1902–1975), artysty plastyka i fotografika, wcześniej profesora wielickiego gimnazjum, potem twórcy i pierwszego dyrektora Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Kiedy w latach 40–50 tych ubiegłego wieku planowano likwidację starych wyrobisk kopalnianych poprzez ich zatopienie, Alfons Długosz czynił wszystko, by tak się nie stało, by ocalić dla przyszłych pokoleń ten wspaniały zabytek sztuki i techniki górniczej. Wielokrotnie wędrując po dawnych wyrobiskach utrwalał swoim aparatem tajemnicze wnętrza kopalni, a czarno-biała fotografia podkreślała jej surowość, tajemniczość, ale i nieodparty urok. Prowadząc wielickie Muzeum jego założyciel uratował wiele bezcennych zabytków techniki, w tym słynne kieraty konne.
Dzięki uprzejmości Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce możemy w Tarnobrzegu zobaczyć piękno starej kopalni utrwalone w jego pierwotnym charakterze obiektywem Alfonsa Długosza. Jego fotografie mają zarówno walor dokumentalny, jak i artystyczny, są zapisem wyglądu i stanu kopalni, jak i jej surowego, autentycznego piękna. Jest to obraz fascynujący, działający na wyobraźnię, zachęcający do odwiedzin kopalni, która stała się istotnym fragmentem dziedzictwa narodowego Polaków. Jego niezwykła wartość spowodowała, że kopalnia soli w Wieliczce w roku 1978 została wpisana na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Skip to content