STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH w Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu

WERSJA SKRÓCONA

Naczelną naszą zasadą jest troska o dobro każdego dziecka oraz traktowanie każdego z Was z należytym szacunkiem. Niedopuszczalne jest stosowanie przez Pracownika/Rodzica/Opiekuna wobec Was przemocy w jakiejkolwiek formie.  Przygotowany przez nas zbiór pewnych zasad i reguł został stworzony dla Was i Waszych rodziców/opiekunów) a także wszystkich osób pracujących w Muzeum, w celu zapewnia Wam harmonijnego rozwoju w atmosferze bezpieczeństwa, akceptacji i szacunku.

1. Uczymy Was komunikacji poprzez wspólną zabawę i współpracę.
2. Uczymy Was szacunku dla przestrzeni innych, zarówno w kontekście zabawy, jak i rozmowy.
3. Zachęcamy Was do używania języka pozbawionego agresji, przemocy słownej.
4. Zachęcamy do wspierania swoich rówieśników, zwłaszcza w trudnych sytuacjach.

 Jesteście dla nas ważni.

1. Pan Dyrektor dba o to, aby zatrudniać tylko wykwalifikowane i sprawdzone osoby.
2. Zwracajcie się do pracowników Muzeum używając słów „Pan/Pani”, nie zapraszajcie ich do znajomych na Facebooku
3. Słuchajcie poleceń pracowników Muzeum. Jeśli czegoś nie rozumiecie poproście o wytłumaczenie.
4. Pracownicy mogą zrobić Wam zdjęcie podczas wydarzenia organizowanego przez Muzeum w celu promocji i dokumentacji imprezy. Jeśli się na to nie zgadzacie, poproście rodzica, by podczas zgłoszenia na wydarzenie nie wyraził zgody na publikację Waszego wizerunku. W przypadku zdjęć grupowych, na których znajdziecie się, jesteście widoczni, nawet sprzeciw rodzica nie wystarczy, zdjęcie może zostać opublikowane.
5. Dbamy o to aby, Wasz wizerunek oraz dane osobowe były chronione, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zapewniamy środki techniczne i organizacyjne gwarantujące ochronę danych osobowych przed wglądem osób nieupoważnionych, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem.
6. W czasie Waszych zajęć, działań istnieją takie sytuacje, w których fizyczny kontakt jest stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu.| Potrzeba kontaktu fizycznego wynika ze specyfiki nauczania. Instruktor powinien zawsze zapytać Was o zgodę. Na etapie rekrutacji zapoznajecie się ze specyfiką zajęć.
7. Traktujcie innych z szacunkiem. Nie obrażajcie innych, nie wyzywajcie, nie używajcie wulgarnych słów, nie wyśmiewajcie, nie stosujcie jakiejkolwiek przemocy fizycznej itd.
8. Zawsze możecie przyjść do nas z każdym problemem tym małym i dużym.
9. Zawsze możecie nam powiedzieć, jeśli ktoś (pracownik, inne dziecko, opiekun) atakuje Was, krzyczy, obraża, dokucza, czujecie się w jego obecności źle. Możecie, o tym co się stało powiedzieć innemu pracownikowi, a także przyjść do Dyrektora i porozmawiać.
10. Nie bójcie się mówić, że ktoś Was skrzywdził, nie ma znaczenia, czy osoba, która krzywdzi, to dorosły czy dziecko.

 

Gdzie szukać pomocy:

Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Wy lub ktoś z Waszych bliskich jest osobą doznającą przemocy domowej, reagujcie.  Wezwijcie Policję, dzwoniąc na

numer alarmowy 112.

Możecie także zadzwonić:

800 120 148 –Zatrzymaj przemoc” (numer bezpłatny)

116 111Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.  Numer 116 111 jest linią anonimową (dzwoniąc nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska, ani adresu zamieszkania, a numer 116 111 nie jest widoczny w rachunku za telefon, ani na billingu). Połączenia z telefonów komórkowych i stacjonarnych są bezpłatne. Telefon jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.116111.pl

800 121 212Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – jest telefonem skierowanym do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy. Dzwoniąc pod ten numer możesz porozmawiać ze specjalistą, który postara się Ci pomóc. Połączenie jest bezpłatne z telefonów stacjonarnych. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.brpd.gov.pl

800 120 002Niebieska Linia. To telefon dla osób, które są ofiarami przemocy w rodzinie, świadkom przemocy oraz  osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Połączenie z numerem 800 12 00 02 jest płatne tylko za pierwszy impuls, wg stawek operatora. Linia jest czynna całą dobę.

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli  w sprawie bezpieczeństwa dzieci:; https://800100100.pl/ (bezpłatna i anonimowa pomoc).

800 120 226 – Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej,
linia czynna w dni robocze.

48 222 309 900Ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym.  Przez całą dobę można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy w tym porady psychologicznej i prawnej.

Bezpłatna pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie oferowana jest przez:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu
1 Maja 4, 39-400 Tarnobrzeg,
tel. 15 822 13 40, 661 667 970.
Pomoc psychologiczna, poradnictwo prawne, poradnictwo socjalne.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu
Kopernika 3, 39-400 Tarnobrzeg
tel/fax: 15 823 07 38, 15 822 60 97

Punkt Interwencji Kryzysowej
Kopernika 3, 39-400 Tarnobrzeg
tel.: 15 822 13 13

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu
Aleja Niepodległości 9, 39-400 Tarnobrzeg