facebook twitter

V Dzikowski Festiwal Nalewek za nami. Do konkursów rozstrzyganych przez kapitułę konkursową pod przewodnictwem Pana Zbigniewa Sierszuły zgłoszono łącznie 35 nalewek.

W kategorii nalewka z derenia kapituła konkursowa przyznała tylko jedną nagrodę. W tej kategorii zwyciężył Pan Ryszard Pietryka z Połańca.

Do konkursu w kategorii ogólnej zgłoszono łącznie 29 nalewek. Palmę pierwszeństwa otrzymał Pan Czesław Maszczyk za „Pigwowcówkę”. II nagrodę uzyskał także Pan Czesław Maszczyk za nalewkę „Chrząszczówkę”z czarnego bzu. III miejsce przypadło Panu Leszkowi Kolbowi z Tarnobrzega za nalewkę z rokitnika. W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymali je Pan Leszek Kolb za nalewkę z kaliny oraz Pan Ryszard Pietryka za nalewkę domową z kwiatu czerwonej róży.

Dużą popularnością cieszył się Konkurs Publiczności im. Bronisława Burnatowicza. Degustujący największą liczbę głosów oddali na nalewkę na rajskich jabłuszkach Pani Wiesławy Diakowskiej z Tarnobrzega.

W tegorocznej edycji festiwalu po raz drugi w programie pojawiła się kategoria „Najlepszy Nalewkowicz Tarnobrzega”. W tej kategorii zwyciężył Pan Leszek Kolb z Tarnobrzega za nalewkę z rokitnika. Wydarzenie objął swym patronatem Starosta Powiatu tarnobrzeskiego, Pan Paweł Bartoszek, który osobiście pogratulował zwycięzcy.

Oprócz festiwalowych konkursów na terenie parku odbył się kiermasz z tradycyjną i ekologiczną żywnością, miodami, ziołami, przetworami m.in. z derenia, rokitnika i pigwowca oraz winami.

Oprócz atrakcji dla ciała nie brakowało także tych dla ducha. W Sali Wielkiej zamku dzikowskiego Pan Zbigniew Sierszuła wygłosił referat „Nalewka- przemiana chemiczna czy sztuka?”, dr Narcyz Piórecki, dyrektor Arboretum w Bolestraszycach opowiedział o dereniu i jego właściwościach, natomiast Pan Krzysztof Zieliński, przedstawiciel Stowarzyszenia „ProCarpathia” przedstawił referat dotyczący wykorzystywania dawnych receptur w dzisiejszym użytku oraz o turystycznych szlakach trunków.

V Festiwal Nalewek w Dzikowie objęty był patronatem marszałka Województwa Podkarpackiego.

Skip to content