facebook twitter

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza wszystkich chętnych na Warsztaty Wycinanki Lasowiackiej z udziałem Barbary Sroczyńskiej.

Wycinanka jest przejawem duchowej i artystycznej aspiracji ludzkiej. W polskiej tradycji ludowej wycinanka zaliczana jest do sztuki dekoratywnej stanowiącej istotny element zdobniczy izby wiejskiej, podkreślającej odrębność danej grupy etnograficznej.

Pierwsze wycinanki lasowiackie pojawiły się na terenie Puszczy Sandomierskiej już w XIX stuleciu i były związane z twórczością ludową Lasowiaków. Swoją formą, stylem oraz techniką nawiązują do sztuki ludowej.

Warsztaty poprzedzone zostaną wykładem z prezentacją o wycinankach Marii Kozłowej i Anny Rzeszut – pierwszych wycinankarek i animatorek kultury lasowiackiej, następnie uczestnicy warsztatów nauczą się, jak samodzielnie wykonać wycinankę lasowiacką.

Warsztaty odbędą się w Sali Wielkiej Zamku Tarnowskich w Dzikowie – siedziby Muzeum, 20 kwietnia 2018 roku w godz. 10:00-14:00. Prosimy zgłaszać grupy liczące maksymalnie 20 osób. Czas trwania warsztatów – 60 minut dla każdej grupy.

10:00 – warsztaty dla I grupy
11:30 – warsztaty dla II grupy
13:00 – warsztaty dla III grupy

Zapisy grup będzie przyjmował Krzysztof Gorczyca – kustosz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega do 19 kwietnia br. pod adresem: krzysztof.gorczyca@mhmt.pl oraz numerem telefonu (15) 823 79 99 w. 23
lub 794 386 351.

Bilety na warsztaty można kupić w kasie muzealnej od 3 kwietnia 2018 roku.
Muzeum prowadzi także sprzedaż biletów na fakturę.

Warsztaty płatne – 8 zł od osoby

Serdecznie zapraszamy

Skip to content