Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu zaprasza na wystawę fotografii
Bogdana Myśliwca i Jana Skwary pt. „Bangladesz”
Wernisaż: niedziela, 28 maja 2023 r., godz. 17.00
Bogdan Myśliwiec
fotoreporter i podróżnik, autor kilku albumów fotograficznych, specjalizuje się w fotografii reportażowej i przyrodniczej. Jest absolwentem Akademii Fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki (1984).
W swojej wieloletniej pracy zawodowej związany z wieloma gazetami w regionie: dziennikiem „Super Nowości”, „Echem Dnia”, „Tygodnikiem Nadwiślańskim”, „Sztafetą”, a także magazynem lifestylowym „Ludzie Sukcesu”. Współpracuje z agencją „Reporter” w Warszawie.
Jego fotografie prezentowane były na wielu wystawach regionalnych i ogólnopolskich. Tarnobrzeżanin ma na swoim koncie także szereg nagród zdobytych w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jego prace zostały nagrodzone w Edynburgu w Szkocji, Szolnoku na Węgrzech, Kordobie w Hiszpanii, a także w Polsce – na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach, Przyroda Polski w Białymstoku, WBK Press Foto, oraz na konkursie krakowskiej Wenus.
Jest doskonałym obserwatorem życia społecznego, a także kronikarzem wydarzeń kulturalnych, sportowych, religijnych i politycznych w regionie.
Jan Skwara
Fotograf i podróżnik. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów fotograficznych (m.in. zwycięzca Wielkiego Konkursu Fotograficznego „National Geographic”, dwukrotny finalista Travel Photographer of the Year, laureat Leica Street Photo, trzykrotny zwycięzca konkursu Kadry ze Świata), wyróżniany w dziedzinie fotografii podróżniczej, portretowej, reporterskiej i sportowej. Jego zdjęcia publikowane były m.in. w „National Geographic Traveler”, „Poznaj Świat”, „Digital Camera UK” i „Magazynie Turystyki Górskiej n.p.m.” Prezentował zdjęcia podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. Indyjskie Misteria, Photocrowd & Alamy Exhibition London, Podróże okiem Polaków, Polska – konteksty). Wielki miłośnik Indii, historycznych technik fotograficznych i dziwnego jedzenia.
Z podróżami i fotografią jest związany również zawodowo, jako współwłaściciel biura podróży „Pakuj Plecak”, w którym zajmuje się organizowaniem wycieczek i fotowypraw w najdalsze zakątki świata.
Bangladesz – państwo w Azji Południowej, położone nad Zatoką Bengalską. Jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata i zarazem najbiedniejszych państw Azji. Terytorium jest o połowę mniejsze od powierzchni Polski, a zamieszkuje je prawie 170 mln osób.
Bangladesz jest krajem muzułmańskim (89%) o stosunkowo dużym stopniu tolerancji, a miejscowa ludność znana jest z wyrozumiałego i przyjaznego traktowania cudzoziemców. Tereny obecnego Bangladeszu należały kiedyś do Indii pod władaniem brytyjskim. Były częścią krainy o historycznej nazwie Bengal.
W 1947 r. nastąpił podział tej krainy na Bangladesz, Bengal Zachodni, który stanowi część Indii oraz Bengal Wschodni, który stał się częścią Pakistanu.
Podstawą gospodarki Bangladeszu jest rolnictwo, a dla wielu rodzin podstawą wyżywienia jest uprawa ziemi. Z powodu zaludnienia, ale też ukształtowania geograficznego, w wielu miejscach kraju tej ziemi pod uprawy po prostu brakuje. Dlatego w kraju powstają pływające ogrody warzywne. Pozwalają one zapewnić żywność dla niejednej rodziny.
Stolicą Bangladeszu jest Dhaka. Miasto liczy 17 mln mieszkańców. Jego ulicami porusza się ok. pół miliona riksz i niewiele mniej innych pojazdów. Smog oraz korki na ulicach miasta bardzo utrudniają codzienne życie w tym miejskim molochu.
57% ludności Bangladeszu to analfabeci. Narodowym zwierzęciem Bangladeszu jest tygrys bengalski, kwiatem – lilia wodna, a owocem – owoc chleba bochenkowego.
W Bangladeszu przebywaliśmy w grudniu 2022 roku przez dwa tygodnie. Na wystawie staramy się pokazać miejsca, do których turyści raczej nie docierają. Pokazujemy ulice i portowe wybrzeża Dhaki i Chittagong. Prezentujemy cegielnie i stocznie. Na fotografiach zobaczycie Państwo także targ rybny, pływający targ warzywny w Herta oraz codzienne życie bengalskiej ulicy. Podczas naszego pobytu w Bangladeszu wykonaliśmy kilka tysięcy zdjęć.
Jan Skwara Bogdan Myśliwiec