facebook twitter

Najbliższe spotkanie w ramach tegorocznych SPICHRZOWYCH GWARKÓW POGWARKI będzie poświęcone wielkiemu uczonemu, geologowi i geofizykowi, odkrywcy złóż siarki prof. Stanisławowi Pawłowskiemu.

We wrześniu bieżącego roku minie 65 lat od chwili, gdy w Mokrzyszowie natrafiono na siarkę rodzimą. Jej odnalezienie było zwieńczeniem wcześniejszych kilkuletnich badań, dociekań i obliczeń St.Pawłowskiego. Odkrycie w Mokrzyszowie, w miejscu, gdzie dziś znajduje się symboliczny szyb wiertniczy i głaz narzutowy z tablicą pamiątkową, zapoczątkowało powstanie i rozwój nowoczesnego przemysłu siarkowego. Zmienił on na zawsze maleńki dotychczas Tarnobrzeg i jego niezwykle biedne wcześniej okolice, dał temu regionowi tysiące miejsc pracy, godziwe zarobki górnikom siarkowym, a całej Polsce miliony dolarów jakie przez pół wieku w niemałym stopniu zasilały Skarb Państwa. Patrząc na historię Tarnobrzega można stwierdzić, iż prof. Stanisław Pawłowski jest – obok założyciela tego miasta Stanisława Tarnowskiego – najważniejszą postacią w jego dziejach. Bez obaw o popełnienie pomyłki można stwierdzić, że gdyby nie odkrycia prof. Pawłowskiego i jego zespołu, Tarnobrzeg byłby dziś nadal maleńkim miasteczkiem zamkniętym w obrębie ulic Kościuszki, Dominikańskiej, Szerokiej i Piłsudskiego.

Przypomnieniu sylwetki i dokonań wielkiego odkrywcy polskiej siarki służy niedawne pozyskanie cennego zespołu pamiątek po prof. Stanisławie Pawłowskim, których część zostanie zaprezentowana w najbliższą środę tj. 21 marca 2018 r. w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego przy ul. Pawłowskiego 14 o godz.17.30. Spotkanie poprowadzi dr Adam Wójcik. Serdecznie zapraszamy!

Skip to content