facebook twitter

Postępujące prace remontowo-konserwatorskie dzikowskiego zamku przebiegają równolegle do pozyskiwania przez tarnobrzeskie Muzeum różnych elementów wyposażenia  jego historycznych wnętrz. 17 lutego b.r. w Tarnobrzegu gościł prof. dr Zdzisław Pietrzyk, dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, który zadeklarował – po spełnieniu wymaganych procedur – przekazanie zespołu starodruków z tzw. zasobów dubletowych „Jagiellonki”. W najbliższych tygodniach pracownicy tarnobrzeskiej placówki dokonają w Krakowie stosownego wyboru, dzięki czemu piękne neogotyckie szafy dzikowskiej biblioteki zamkowej pochodzące z I połowy XIX wieku znów zapełnią się cennymi książkami.

2 marca 2011 roku w zamku dzikowskim, w obecności prezydenta m.Tarnobrzega Norberta Mastalerza, odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Muzeum – Zamkiem w Łańcucie a tarnobrzeskim Muzeum Historycznym, na mocy której do Dzikowa powrócą meble i obrazy pochodzące z dawnej rezydencji Tarnowskich, jak i inne mobilia, które uzupełnią wyposażenie zamkowych komnat, w tym cenny obraz Domenica del Frate, jaki zdobił niegdyś ścianę ołtarzową kaplicy zamkowej. Jak stwierdził dyrektor łańcuckiego zamku, Wit Wojtowicz, wraz z postępem remontu kierowana przez niego instytucja będzie starała się pomagać w urządzaniu następnych wnętrz. Dyrektor tarnobrzeskiego Muzeum zapowiedział podpisanie w najbliższych tygodniach kolejnych porozumień, na mocy których do Dzikowa będą mogły wrócić inne zabytkowe przedmioty znajdujące się dotąd w kilku różnych muzeach.

Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym z Muzeum Okręgowego w Tarnowie pozyskano zespół cennych mebli z XVII – XIX wieku, które znajdą się niebawem w zamkowych wnętrzach w Dzikowie.

Skip to content